Конспект уроку (дистанційний, офлайн формат)
10 клас
Предмет:
«Захист України»
(дівчата, юнаки, які за станом здоровя, релігійними поглядами не вивчають основи військової справи)
Тема: Рятувальний ланцюжок при раптовій зупинці серця. Алгоритм дій проведення
серцево-легеневої реанімації
Рідна Марина Миколаївна
Вчитель біології
КЗ «Полтавська загальноосвітня
школа І-ІІІ ступенів №28
Полтавської міської ради
Полтавської області»
Мета: навчитися визначати стан
потерпілого при раптовій зупинці серця, вивчити правила проведення
реанімаційних заходів;
розвивати вміння правильного виконання алгоритму дій при порушенні чи
відсутності дихання;
виховувати патріота своєї країни,проявляти повагу до оточуючих, в разі
необхідності, надавати допомогу.
Очікувані
результати
Здобувач
освіти знає/вміє:
знає алгоритм дій з постраждалим без свідомості, знає
правила швидкого визначення зупинки серця, володіє основними правилами
проведення реанімації, знає порядок проведення реанімації. Володіє
маніпуляціями відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів, вміє проводити
непрямий масаж серця і штучне дихання, знає як користуватись автоматичним
зовнішнім дефібрилятором. Вміє розмістити постраждалого без свідомості у
відновлювальну позицію. Дотримується правил безпеки під час реанімаційних
заходів.
Тип уроку: урок формування умінь та навичок
Поняття: дефібрилятор, свідомість,
реанімація, штучне дихання, постраждалий.
Матеріали та
обладнання: комп’ютер, проєктор, дошка, інтернет-ресурси, телефон,
планшет, колонки, валеологічний плакат, аркуші, кольорові ручки, тринажер,
пристрій для штучного дихання «Рот-пристрій-рот».
Хід уроку
Живи, Україно, живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!..
Олександр Олесь
І. Організаційний момент.
Стройові вправи (Команда «Рівняйсь!», «Струнко!»), загальнодержавне гасло
«Слава Україні! – Героям слава!». Виконання Державного Гімну України
Ще не вмерла України і
слава, і воля.
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу
й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Станем, браття, в бій
кривавий від Сяну до Дону,
В ріднім краю панувати не дамо нікому;
Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє,
Ще у нашій Україні доленька наспіє.
Приспів.
А завзяття, праця щира свого
ще докаже,
Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже,
За Карпати відоб’ється, згомонить степами,
України слава стане поміж ворогами.
Приспів.
(слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького)
ІІ. Перевірка
вивченого матеріалу.
Виконайте тест «Пріоритети та
правила поведінки під час надання допомоги. Первинний огляд»
https://naurok.com.ua/test/prioriteti-ta-pravila-povedinki-pid-chas-nadannya-dopomogi-pervinniy-oglyad-2464075.html
ІІІ. Актуалізація і
корекція опорних знань, умінь і навичок здобувачів освіти.
Виконати роботу на дошці padlet
https://padlet.com/ridna1/padlet-8s3awk70ayyysydm
(розташуй в правильній послідовності виконання
дій, для визначення стану потерпілого)
ІV. Повідомлення
теми, мети і завдань уроку
Визначення
очікуваних результатів.
Діти називають свої очікування від даного уроку з допомогою вчителя.
V. Мотивація учіння здобувачів освіти.
Міфи та реальність про першу допомогу, які заважають рятувати життя.
Здобувачі освіти, заздалегідь підготувавшись, розповідають про міфи.
Міф 1. Медична та перша допомога — це одне й те саме.
Правда: перша
допомога насправді не медична, а перша. Медичну надають медичні спеціалісти і
спеціалістки, використовуючи лікарські засоби, хірургічні втручання та інші
заходи, для застосування яких за законом потрібна профільна освіта. А от щоб
надавати першу допомогу, мати медичний диплом необов’язково. Мета першої
допомоги — зберегти життя та здоров’я постраждалих до приїзду кваліфікованих
медиків/инь.
Міф 2. Головне правило першої допомоги — не нашкодити
постраждалій особі.
Правда: відоме “не
нашкодь” — не головне правило. Пріоритетом вважається власна безпека
рятівника/ці. А щодо шкоди: маніпуляції в першій допомозі можуть здатися
травматичними для недосвідченої в цій сфері людини, бо накладання турнікета або
процес шинування кінцівки викликає біль. Проте є правило “життя
в обмін на здоров’я”. Інколи прийоми, що рятують життя, можуть подовжити час
реабілітації постраждалої особи. Але реабілітувати можна тільки тих, хто вижив.
Міф 3. Надважливо, щоб умови надання першої допомоги були
стерильними й інфекція не потрапила в організм.
Правда: при наданні
першої допомоги неможливо досягти стерильності. Тому можна використовувати
нестерильні перев’язувальні матеріали, обираючи найчистіші з наявних. Видалення
бактеріальних загроз та бруду чекатиме на постраждалих від травм уже в лікарні,
де стерильність є базовою умовою роботи.
Міф 4. Навчання першої допомоги в різних галузях буде
суперечити одне одному.
Правда: правила
першої допомоги рідко залежать від характеру екстреної ситуації. Дії
рятівника/ці при відкритому переломі ноги при падінні зі сходів або при
вогнепальному пораненні будуть дуже схожими. Кров витікає із судини незалежно
від того, порушена її цілісність кулею або уламками кістки.
Міф 5. Щоб оцінити дихання постраждалої особи, треба піднести
дзеркальце до носа.
Правда: один із
головних життєвих показників у першій допомозі — дихання. Для оцінки дихання не
використовують дзеркальце або екран мобільного телефону. Надійним вважається
метод «чую-бачу-відчуваю», коли рятівник/ця слухає дихання, спостерігає за
рухами грудної клітки й може відчувати шкірою повітря видиху. Телефон або дзеркальце
не дають надійного результату та не допомагають порахувати кількість дихальних
рухів.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Рятувальний ланцюжок при раптовій
зупинці серця
Перша ланка «ланцюжка виживання» має забезпечити вчасне
розпізнавання загрози раптової зупинки серця та вчасний виклик на допомогу
бригади ЕМД.
Раптовій
зупинці серця передують ознаки погіршення загального стану людини. Часто це
пов’язано з хворобами серця. Якщо раптово з’явився дискомфорт чи тривалий
стискаючий біль посередині грудної клітки, який не зникає під час відпочинку й
віддає в нижню щелепу або ліву руку; якщо людина скаржиться на загальну
слабкість, відчуття смерті, запаморочення, пітливість, порушення ритму серцевої
діяльності, негайно викликайте бригаду ЕМД, зателефонувавши «103» або «112».
Своєчасний
виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у випадку гострого
серцевого нападу може запобігти раптовій зупинці серця!
Друга ланка «ланцюжка виживання» наголошує на потребі
раннього проведення СЛР. Як тільки ви констатували, що в постраждалого виникла
раптова зупинка серця й бригада ЕМД викликана, негайно розпочинайте заходи СЛР,
а саме — натискання на грудну клітку. Ця маніпуляція не вимагає додаткового
обладнання і залежить лише від вашого уміння. Ефективне натискання на грудну
клітку дещо компенсує роботу серця.
Стискання
серця через грудну клітку сприяє викиду мінімального об’єму крові, який
забезпечить киснем серце та мозок людини!
Завдяки
натисканню на грудну клітку ви виграєте час до моменту прибуття бригади ЕМД або
до моменту, коли вам принесуть автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД). І в
першому, і в другому випадку, попри натискання на грудну клітку, якнайшвидше
необхідно повести електричну дефібриляцію. Електрична дефібриляція полягає в
забезпеченні проходження через серцевий м’яз електричного імпульсу, який
зупиняє хибну роботу м’яза й створює умови для відновлення ритму та «насосної»
функції серця.
Саме
тому третя ланка «ланцюжка виживання» вимагає ранньої дефібриляції. Для вас і
всіх інших немедичних працівників у багатьох країнах Європи й Америки в місцях
скупчення людей (в аеропортах, залізничних вокзалах, на автобусних зупинках, у
театрах тощо) розміщені для вільного доступу АЗД. Це зроблено саме з метою
проведення ранньої дефібриляції, яку може виконати за допомогою АЗД будь-яка
підготовлена людина. З роботою АЗД ознайомитеся й ви.
Рання дефібриляція — це найважливіший
елемент СЛР!
Якщо
СЛР вами чи бригадою ЕМД проведена успішно, пацієнт підлягає обов’язковому
обстеженню та лікуванню, починаючи з карети екстреної (швидкої) медичної
допомоги, закінчуючи високоспеціалізованою допомогою в профільному відділенні
лікарні. На це вказує четверта ланка «ланцюжка виживання».
Усі
пацієнти, у яких сталася раптова зупинка серця і які вижили після СЛР, підлягають
госпіталізації, щоб з’ясувати причину раптової зупинки кровообігу, провести
ефективне лікування та запобігти повторення зупинки серця.
«Алгоритм дій під час
проведення серцево-легеневої реанімації»
Перегляд відеоролику
https://www.youtube.com/watch?v=0tE9-VdOnsY
Руханка. Зняття тривожності та
напруги «Ми
українці! Руханка справжніх патріотів»
https://www.youtube.com/watch?v=jTWryZ8fDww
VI. Самостійне застосування здобувачами освіти знань в
стандартних ситуаціях.
При наявності тринажеру для проведення серцево-легеневої реанімації,
здобувач освіти тренується надавати першу допомогу за алгоритмом дій з
допомогою вчителя, за наявності дефібрилятора, використовуємо його за
інструкцією:
·
Відкрити пакет, дістати з нього
електрод, зняти пластикове облицювання та накласти електрод на оголену верхню
частину грудини справа.
·
Потім те саме зробити з іншим
електродом, проте накласти його на оголену нижню частину грудини зліва. Так,
щоб він опинився під серцем. Важливо! Електроди накладаються не поруч, а по
діагоналі: справа вище, зліва – нижче.
·
Почекати команди, трохи відійти і
натиснути на блимаючу кнопку, щоб надати розряд.
·
Після того, як розряд для
електрошоку надано, слід розпочати легенево-серцеву ручну реанімацію та штучне
дихання з рота в рота або з рота в ніс (знову ж таки, чітко слідуючи
інструкціям приладу). Робиться 30 натискань, після цього 2 вдихи.
·
Через 2 хвилини дефібрилятор
зупиняється і знову переоцінює стан людини, ритм її серця. Якщо потрібно
продовжувати реанімаційні дії, прилад про це повідомить. Якщо ж людина почала
дихати, слід перевернути її на бік та чекати на приїзд медиків.
При відсутності допоміжних приладів та закріплення
теоретичного матеріалу виконуємо
завдання за посиланням:
https://learningapps.org/watch?v=pm2src3uk23
Відтворення алгоритму дій на аркуші А4 з використанням
кольорових маркерів.
Валеологічна пауза, для зняття напруги очей.
VII. Творчий перенос знань і навичок у нові ситуації.
«Робота в парах»
Здобувачі освіти створюють і вирішують свої задачі при різних надзвичайних
ситуаціях з використанням алгоритму дій під час зупинки серця, користуючись
допоміжною літературою на дошці padlet.
https://uk.padlet.com/ridna1/padlet-1clsqeohhwtyg7tb
VIII. Підсумки уроку, повідомлення
домашнього завдання.
Приклад рефлексії «Який висновок ми можемо зробити з цього уроку?»
Здобувачі освіти за бажанням, або по черзі висловлюють свої думки стосовно
даної теми.
Самостійно оцінюють свої досягнення в межах 12б.
Домашнє завдання
Створити лепбук «Алгоритм дій під час проведення
серцево-легеневої реанімації»
Прочитати §3,4 за підручником:
Тема 2 за підручником:
Використані
джерела
1.
https://vogue.ua/article/culture/knigi/11-znakovih-virshiv-pro-ukrajinu-47928.html
2.
https://arm.naiau.kiev.ua/books/home_preparation/info/lec4.html
3.
https://onmedu.edu.ua/derzhavnij-gimn-ukraini/
6.
https://berezhy-sebe.com/mify-pro-pershu-dopomohu/
9.
https://uk.padlet.com/dashboard/recents?mobile_page=Collection
10.
file:///C:/Users/baza/Desktop/BLS_The-ERC-Guidelines-2021.pdf
11.
https://www.youtube.com/watch?v=jTWryZ8fDww
12.
https://disted.edu.vn.ua/courses/learn/14005
14.
https://ridnamaruna.blogspot.com/p/blog-page_21.html
Немає коментарів:
Дописати коментар